Değerli Yazarımız Esra Kılavuz Çalışkan İle Röportaj

Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

   İsmim Esra Kılavuz Çalışkan. Okul öncesinde Psikolojik Danışmanım. Aynı zamanda çiftlerle de çalışıyorum. Kitaplar doğduğum andan itibaren hayatımdaydı çünkü akademisyen bir ailede büyüdüm. Babam Profesör olması sebebiyle hep okuyan, araştıran, öğrenmeye ve ilme önem veren biriydi. Kitaba verilen paranın “yazık” olmayacağı, kıymetli olduğu bilinciyle büyümüş olmak beni kitap almaya, incelemeye ve okumaya sevk eden bir durumdu. Bu bilinçle de kızımı yetiştirmeye çalıştığım için henüz 4 yaşında olmasına rağmen 100ü aşkın kitabı var kızımın. Kitapları incelemeyi, onlardan öğrenmeyi ve sonucunda yaşantıya dönüştürmeyi çok seviyor. Aslında yazar olma süreci de kızım sayesinde başladı diyebilirim. Her konu ve her durumla ilgili kitap bulmak mümkün değildi. Ben de sürece onu hazırlayabilecek hikayeler anlatmaya başladım. Sonra da bunları neden yazmayalım diye düşünerek sürece başladık.

Yazmak ve okumak dışında vaktinizi nasıl geçirirsiniz?

  Yazmak ve okumak dışında ailemle vakit geçiririm genellikle. Her şeyi birlikte yapmaktan keyif alırız. Beraber gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi severiz. Bunun dışında ise çeşitli eğitimlerle kendimi geliştirmeyi çok seviyorum. Aktif olarak çift terapisi yapıyorum. Son zamanlarda bilinçaltı süreçlerine ilgim arttığı için bu alanda da eğitimler aldım.

Kitabınızın ortaya çıkış öyküsünü anlatabilir misiniz? Fikir nasıl doğdu, kitabın ismine nasıl karar verdiniz, yazma süreci nasıl gelişti, yazarken uyguladığınız belli rutinler veya ritüeller var mı?

  Kitabın ortaya çıkışı kızım sayesinde oldu aslında. İlk kitabımız “Zıpzıp Memeden Güvenle Ayrılıyor” kitabı bizim için bir ihtiyaçtı. Sütten kesme konusunda ebeveynlere yönelik çok içerik vardı ancak çocuklara yönelik görselleri etkileyici bir kitap bulamadım. Bu süreçte ona hep aynı şeyleri anlatmaya başladım. Sonra bunu bir kahraman üzerinden anlatmaya başladıkça ilk kitabımız ortaya çıktı. Ebeveynlere öneriler kısmını da ekledik ki, bir ebeveyn kitabı eline aldığında hem kendisi ne yapacağını bilsin, hem de çocuğuna yön gösterebilsin istedik.

Yaşantınızda ve eserlerinizde ilham aldığınız idolüm dediğiniz kişi ya da kişiler var mı?

  İlham aldığımız kişi kızımız. Hayatımızın odağında olduğu için ve onu gözlemlemeyi sevdiğimiz için onun her anı, her yaşantısı bizim için bir hikaye oluyor. “Zıpzıp Memeden Güvenle Ayrılıyor”, “Leylek Luki Annesinden Güvenle Ayrılıyor” ve “Arkadaşım Sincap” kitapları tamamen kızımızla olan yaşantılar ve gözlemler sonucunda ortaya çıktı diyebilirim.

Yayınlanan ilk kitabınızı ilk kim aldı, nasıl bir deneyimdi bu anlatır mısınız?

  Yayınlanan ilk kitabımız beklediğimiz ilgiyi göremedi. Tam yayınlanma sürecinde ülkemizde deprem yaşandı. Biz de üzüntülerin içinde reklam faaliyetlerini devam ettirmek istemedik. Sonrasında yayınevi yayım faaliyetlerini devam ettiremediği için kapandı. Şu an ilk kitabımız olan “Zıpzıp Memeden Güvenle Ayrılıyor” yine Bilgi Ağacı Yayınevinden çıkıyor. Dolayısıyla en büyük heyecanı aslında ikinci kitabımız olan “Leylek Luki Annesinden Güvenle Ayrılıyor” kitabında yaşadık diyebilirim.

Yazmak isteyen ancak nasıl yazmaya başlaması gerektiğini bilmeyenler için tavsiyeleriniz var mı?

Yazmak isteyenlerin öncelikle amaçlarını belirlemesi önemli diye düşünüyorum. Ne için yazmak istiyorlar bunu düşünmeli. Çünkü her yazarın farklı dinamikleri var ve bu dinamikler bizi şekillendiriyor. Kimi yazar adını duyurmak için yazıyor, kimi faydalı olabilmek için kimi ise içinde biriktirdiği duyguları aktarabilmek için. Amaç belirlenince diğer süreçler de şekillenecektir diye düşünüyorum.

Yeni çalışmalarınız var mı? Varsa, kısaca söz edebilir misiniz?

Üç çocuk kitabından sonra yeni çalışmamız daha çok yetişkinlere yönelik. Aktif olarak çift terapisi yapıyorum ve okul öncesinde çocukların temel sorunlarının aile içi çatışmalar olduğunu gözlemliyorum. Günümüzde boşanma oranları da oldukça arttı. Bundan en çok etkilenen de varsa çocuklar oluyor. Dolayısıyla evlilik öncesinde çiftlerin bilinçlenmeye, kendilerini ve birbirlerini keşfetmelerine çok ihtiyaç var. Sanırım bundan sonra bu konuya yönelmeyi düşünüyoruz.

Bilgi Ağacı Yayınları ile çalışırken eserinizin yayımlanma süreci nasıl geçti?

Yayınevi ile çalışma sürecimiz akışında ve güzel devam ediyor. Kitap sürecinde en önemli şey güven ilişkisi diye düşünüyorum. Yayınevi istek ve taleplerimiz konusunda hep yapıcıydı. Resimleme sürecinde de grafikerimiz hep içimize sinmesi için çabaladı. Bu yüzden diğer kitaplarımızla buradan devam etmeyi istedik.

Değerli Yazarımız Zehra Ayvaz İle Röportaj
Değerli Yazarımız Reyhan Eren Yıldız İle Röportaj

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Kapalı Dilek listesi
Kapalı Son Görüntülenen
Kategoriler